Uroczystość odpustowa ku czci św. Anny – 2024

W niedzielę 28 lipca 2024 r. przeżywaliśmy w naszej parafii doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Anny. O godzinie 12:00 została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kan. dr Zenon Czumaj – Kustosz Muzeum Diecezjalnego i Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie. Po uroczystej Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Wśród wielu gości przybyło do nas wielu kapłanów z sąsiednich parafii m. in. dekanatu sokołowskiego.

Fot. Patryk Romańczuk

Wielka Sobota – 2024

Wielka Sobota (w tym roku przypadająca na 30 marca) to ostatni dzień Triduum Paschalnego. W Kościele katolickim jest to czas zadumy, milczenia, wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystus. Przez cały dzień wierni nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Wtedy to trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane Msze św., aż do zapadnięcia zmroku. Wtedy celebruję się najbardziej uroczystą w całym roku liturgicznym Mszę świętą Wigilii Paschalnej.

Fot. Patryk Romańczuk

Wielki Piątek – 2024

Wielki Piątek (w tym roku 29 marca) jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień postu ścisłego.

Wielki Piątek to dzień krzyża, ciszy, postu i modlitwy. O godz. 12.00 Jezus został ukrzyżowany, a o godz. 15.00 zmarł. Pamiątką tych wydarzeń jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę celebrans leży krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Jest także modlitwa o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.

Fot. Patryk Romańczuk

Wielki Czwartek – 2024

W Wielki Czwartek (wypadający w tym roku na dzień 28 marca) przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii, które to dokonały się podczas Wieczerzy w Wieczerniku, gdzie Jezus Chrystus umył nogi swoim apostołom oraz zamienił chleb i wino w Ciało Swe i Krew. Wieczorem w każdym kościele odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by te wystarczyły na dzień obecny i następny. Często odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, mężczyznom, czyli tzw. „Mandatum”. Po zakończeniu eucharystii wielkoczwartkowej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej dawniej „Ciemnicą” (na pamiątek uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy). Następuje uroczysta adoracja przez wiernych, która wraz z wybiciem Wielkiego Piątku traci swój uroczysty charakter. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Wynosi się lub zakrywa wszystkie krzyże w kościele. Stół Pański pozostaje odkryty i skromny do czasu rozdzielenia Komunii Świętej w dniu Męki Zbawiciela.

Fot. Patryk Romańczuk

Niedziela Palmowa – 2024

Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest jako Niedziela Palmowa (przypadająca w tym roku na dzień 24 marca). Rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia powoli zmierzając do Świętego Triduum Paschalnego i radosnego poranka Niedzieli Zmartwychwstania. W liturgii Słowa Bożego czytany jest opis Męki Pańskiej, a wierni przynoszą kolorowe palmy na wzór mieszkańców Jerozolimy, którzy z gałązkami palmowymi witali Jezusa.

Tradycję robienia palm podtrzymuje się żywo także w naszej parafii, a dzieci, które przyniosą własnoręcznie wykonane palmy otrzymują drobne upominki religijne.

Fot. Adam Skarżyński

Rekolekcje adwentowe – 2023

W dniach 8 – 10 grudnia 2023 r. przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Przewodniczył im ks. kan. Mirosław Łaziuk – Oficjał Sądu Biskupiego w Drohiczynie. Rekolekcje w naszym życiu będą na tyle owocne, na ile sami się w ich przeżycie zaangażujemy, na ile będziemy skłonni na nowo przemyśleć swoją wiarę i zgodnie z zachętą św. Jana „pierwsze czyny podjąć” (por. Ap 2, 5). Rekolekcje to również osobista refleksja, poświęcenie więcej czasu na modlitwę – zarówno indywidualną, jak i wspólną, w rodzinie.

Fot. Patryk Romańczuk

Uroczystość Wszystkich Świętych – 2023

Kościół Katolicki w dniu 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich. W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

W Rogowie, w Uroczystość Wszystkich Świętych po Mszy św. o godzinie 11:00 wyruszyliśmy w uroczystej procesji na parafialny cmentarz grzebalny, w której, podobnie, jak w poprzednim roku wziął udział ks. dr Mariusz Bartosiak, Oficjał Sądu Biskupiego w Drohiczynie pochodzący z naszej parafii.

Fot. Patryk Romańczuk

Uroczystość Bożego Ciała – 2023

W czwartek, dnia 8 czerwca 2022 r. w naszej Parafii przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy świętej o godzinie 11:00 odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii, a jego najstarsza nazwa brzmiała: „festum Eucharistiae”, czyli właśnie święto Eucharystii. W tym dniu nasz ksiądz Proboszcz świętował również 20-lecie swoich święceń kapłańskich. Jako reprezentant Parafii, Państwo Mężyńscy z Żółkw złożyli księdzu najserdeczniejsze życzenia z tej okazji.

Fot. Patryk Romańczuk

Msza św. w intencji strażaków w Kamiance

W dniu 3 maja 2023 r. (Uroczystość NMP Królowej Polski) o godz. 12:30  w remizie w Kamiance miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji wszystkich żyjących oraz zmarłych strażaków. Msza święta została ofiarowana przez pana Jana Miłobędzkiego. Przy okazji warto jest odnotować, iż budowa remizy w Kamiance została rozpoczęta w 1961 r., zaś sfinalizowana w 1964 roku. Wtedy również rozpoczęto pracę na powoływaniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamiance, która istniała do roku 1998.

Fot. Patryk Romańczuk

Wielka Sobota – 2023

Wielka Sobota, przypadająca w tym roku na dzień 8 kwietnia, to szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana jest w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Fot. Patryk Romańczuk