Wielki Piątek – 2025

Wielki Piątek (w tym roku 18 kwietnia) to jeden z najbardziej przejmujących dni w całym roku liturgicznym – dzień Męki, Śmierci i Miłości aż po Krzyż naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się Mszy Świętej. Jest znakiem głębokiej żałoby i ciszy po śmierci Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku nie jest Mszą św. – to nabożeństwo Pasji Pańskiej.

Centralnym momentem jest adoracja Krzyża Krzyż nie jest tylko symbolem cierpienia, lecz jest znakiem zbawienia. Wierni adorują Krzyż, przyklękają, całują go, oddając cześć Temu, który przez Krzyż odkupił świat. Wierni mogą przyjąć Komunię Świętą, ale nie jest ona konsekrowana podczas liturgii – pochodzi z Wielkiego Czwartku. To znak, że Pascha jeszcze się nie dokonała. Nie ma błogosławieństwa końcowego ani rozesłania. Wierni odchodzą w ciszy, często zostając na adoracji przy Grobie Pańskim. To czas kontemplacji, nie zakończenia.

Fot. Patryk Romańczuk

Wielki Czwartek – 2025

Wielki Czwartek (wypadający w tym roku na dzień 17 kwietnia) jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego. W tym dniu w kościołach odczytywana jest Ewangelia opisująca Ostatnią Wieczerzę — moment, w którym Jezus, wiedząc o nadchodzącej zdradzie i śmierci, łamie chleb i podaje go apostołom. To właśnie wtedy ustanowiony zostaje Sakrament Eucharystii, ale również Kapłaństwa. Z tej okazji przedstawiciele parafian złożyli księdzu Proboszczowi życzenia oraz wręczyli symboliczne kwiaty.

W Wielki Czwartek po komunii z ołtarza zdejmuje się obrus, świece, mszał, krzyż: (upamiętnienie odarcia Jezusa z szat), a po zakończeniu eucharystii Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej dawniej „Ciemnicą” (na pamiątek uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy). Podczas procesji przeniesienia stukają kołatki i śpiewa się hymn napisany przez św. Tomasza – „Sław języku tajemnice”, który jest jednym z warunków zyskania odpustu zupełnego w Wielki Czwartek.

Fot. Patryk Romańczuk

Niedziela Palmowa – 2025

Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest jako Niedziela Palmowa (przypadająca w tym roku na dzień 13 kwietnia). W tym roku obok wielu pięknych palm zaprezentowanych przez parafian, także Koło Gospodyń Wiejskich w Rogowie „Rogowiacy” własnoręcznie przygotowało ogromną plamę wielkanocną. Warsztaty tworzenia palmy, które odbyły się 5 kwietnia połączyły pokolenia – od najmłodszych, po tych znających każdy sposób, jak wyczarować cuda z bibuły i bukszpanu. Dzieci i niezastąpieni członkowie KGW „Rogowiacy” pracowali ramię w ramię, a wszystko w atmosferze pełnej śmiechu, życzliwości i prawdziwej wspólnoty. Zapraszamy do podziwiania ogromu włożonej pracy w przygotowanie tegorocznych palm wielkanocnych.

Fot. Barbara Zawadzka

Rekolekcje wielkopostne – 2025

W piątek (28 marca) w naszej parafii rozpoczęły się, trwające do niedzieli (30 marca) włącznie rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył ks. Jakub Wąsowski z diecezji siedleckiej, który wygłosił słowo Boże na każdej Mszy świętej, a także przewodniczył piątkowemu nabożeństwu Drogi Krzyżowej.

Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie.

Fot. Patryk Romańczuk

Solniczka – czyli jak nadać smak miłości

Solniczka – czyli jak nadać smak miłości
Kolejny raz w Sokołowie Podlaskim „na Walentynki”.

15 lutego – sobota, godz. 19.00, Galeria DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Z radością informujemy i bardzo serdecznie zapraszamy na cykl kilku, bardzo ciekawych, cotygodniowych spotkań prowadzonych przez ks. Roberta Grzybowskiego. Taki cykl rozpoczął się w Sokołowskim Ośrodku Kultury przed 5 laty. Wzbudził ogromne zainteresowanie wielu mieszkańców Sokołowa i okolic. Uczestniczyły w nim pary, ale i osoby w stanie wolnym, młodsi i trochę starsi, wierzący i niewierzący. Z powodu pandemii został przerwany, ale z uwagi na poruszenie jakie wywołał wśród uczestników zostaje „reaktywowany”.
Znany wielu osobom ks. Robert – przedstawi bardzo ciekawie, przystępnie i „życiowo” cechy miłości opisane w Liście św. Pawła do Koryntian – „Hymn o miłości”.
Na pewno nikt nie będzie się nudził …
Rozpoczynamy w sobotę 15 lutego o godz. 19.00 – specjalna propozycja, by zaprosić „swoją połówkę” na Walentynki i tak zainwestować w swoją miłość, niezależnie w jakiej jest kondycji. Kolejne spotkania będą w piątki, także o godz. 19. Są bezpłatne, trwają około godziny, a dla dzieci jest zapewniona opieka. Tak jak poprzednio – w Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
W imieniu organizatorów – czyli grupy osób, którym dobro małżeństwa i rodziny „leży na sercu” – serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą doskonalić się w „codziennej miłości”: w relacjach między ludźmi, w małżeństwie i w rodzinie, nie tylko mieszkańców Sokołowa, ale także szeroko pojętych okolic.

W imieniu organizatorów

Joanna Denisiuk

Unici Podlascy. Otwarcie wystawy

Archiwum Państwowe w Siedlcach, Wójt Gminy Repki i Gminny Ośrodek Kultury w Repkach. zapraszają na  otwarcie WYSTAWY ARCHIWALNEJ „UNICI PODLASCY 1874-2024” w dniu 19 stycznia 2025 r. (niedziela) o godz. 12.00 w siedzibie GOK w Repkach.

  • O czasach prześladowań podlaskich unitów od 1874 r. praktycznie do I wojny światowej opowie autor wystawy historyk regionalista Pan Bogusław Niemirka.
  • Informacje dodatkowe:
    • Wystawa przybliża pamięć o prześladowaniach podlaskich unitów ze strony rosyjskiego aparatu państwowego, które wydarzyły się półtora wieku temu. Represje na tle religijnym objęły wówczas całą populację unickich mieszkańców Podlasia, którzy m.in. należeli do  dawnych  unickich parafii w Sokołowie Podl. i sześciu parafii wiejskich, w tej liczbie parafii w Rogowie, Szkopach i Sawicach. Na początku 1875 r. w ramach akcji zmuszenia mieszkańców do składania podpisów na przejście na prawosławie do Rogowa wkroczył oddział rosyjskiego wojska.  Przez kilka  tygodni żołnierze katowali mieszkańców Rogowa, wyrzynali bydło i wyjadali ich zapasy.  Szczególna formą okrucieństwa było męczenie przez kozaków na oczach wszystkich spędzonych mieszkańców wsi ich wołów i krów. Bito wszystkich, włącznie z kobietami i dziećmi. Według publikacji z epoki księdza Józefa Pruszkowskiego opisującego te wydarzenia na podstawie relacji sokołowskiego proboszcza ks. Andrzeja Karnickiego, w wyniku obrażeń od kozackich nahajek zmarły  wtedy Antonina Bartosiak i Katarzyna Jaromczuk. Ich mężowie byli wcześniej wywiezieni do siedleckiego więzienia.

Mimo 30 lat późniejszych stałych prześladowań dawni unici nie ulegli. Od. 1880 r. podlaskie wsie  gościły misjonarzy-jezuitów z Galicji którzy potajemnie chrzcili dzieci i dawali śluby. W archiwach zachowały się relacje z tych misji jezuitów, wśród nazwisk ich przewodników po podlaskich wsiach wymieniane jest także nazwiska Grzegorza Hardeja z Repek.

W 1905 r. dawni unici wpisali się do „Liber Conversorum” parafii w  Wyrozębach jako katolicy. Byli to przodkowie poważnej części dzisiejszych  mieszkańców Gminy Repki.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Marta Borychowska

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Repkach

Rok Jubileuszowy 2025

Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Ogólneg0 Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie w sprawie Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025

Diecezja Drohiczyńska, odpowiadając na zaproszenie papieża Franciszka zawarte w bulli Spes non confundit, włącza się w przeżywanie w Kościele Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025. Obchody jubileuszowe będą organizowane zarówno na płaszczyźnie diecezjalnej, jak i parafialnej. Dzięki niektórym propozycjom duszpasterskim możliwe będzie również indywidualne przeżywanie treści jubileuszowych. Proponowane wydarzenia zostały opracowane we współpracy z wszystkimi wydziałami Kurii Diecezjalnej, dziekanami, proboszczami miejsc jubileuszowych, asystentami ruchów i stowarzyszeń oraz przedstawicielami osób życia konsekrowanego i świeckich zaangażowanych w życie Kościoła w diecezji drohiczyńskiej.

Obchody na płaszczyźnie diecezjalnej

Zgodnie z zaproszeniem papieża Franciszka, aby celebrowanie Jubileuszu wiązało się z formą pielgrzymowania, diecezja we współpracy z wieloma parafiami, duszpasterstwami, ruchami i stowarzyszeniami organizuje w tym roku szereg wydarzeń o charakterze diecezjalnym. Większość z nich odbędzie się w miejscach jubileuszowych wyznaczonych przez bp. Piotra. Niektóre wydarzenia, które już od dawna znajdują się w kalendarzu duszpasterskim diecezji, w tym roku swoją treścią również będą nawiązywać do przeżywanego Jubileuszu.

Zaproszenie skierowane do wszystkich:

  1. Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego (Kościół katedralny w Drohiczynie, 29 grudnia 2024 r., godz. 10.00),
  2. „Matka nadziei wzywa do pokoju” – Msza św. z jubileuszowym nabożeństwem w intencji pokoju (Bazylika mniejsza w Węgrowie, 01 stycznia 2025 r., godz. 12.00),
  3. „Wolni w Chrystusie” – Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ukierunkowany w tym roku na temat uwolnienia od zniewoleń. Codziennie we wskazanym miejscu Msza Święta w intencji osób zmagających się z nałogami oraz specjalne nabożeństwo z modlitwą o uwolnienie. Podsumowaniem tygodnia będzie Kongres Wyzwolenia w węgrowskim klasztorze (różne miejsca, 02-08 marca 2025 r.),
  4. Msza św. z jubileuszowym nabożeństwem w intencji poszanowania świętości życia z udziałem wspólnot maryjnych naszej diecezji (sanktuaria maryjne w Ciechanowcu, Domanowie, Łazówku, Miedznie i Ostrożanach, 25 marca 2025 r.),
  5. Jubileuszowa Noc Konfesjonałów (Bazyliki mniejsze w Bielsku Podlaskim i Węgrowie, 18 kwietnia 2025 r.),
  6. Diecezjalny Kongres Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie nadzieją dla świata” – szereg wydarzeń dla różnych grup i wspólnot (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim – 25-27 kwietnia 2025 r.),
  7. „Matka nadziei wzywa do pokuty” – rozpoczęcie nabożeństw fatimskich w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Bazylika mniejsza w Węgrowie, 13 maja 2025 r.),
  8. Diecezjalna jubileuszowa pielgrzymka kobiet. W ramach programu, oprócz wspólnej Mszy św. i modlitwy, in. spotkania i warsztaty w grupach dotyczące powołania, duchowości i psychologii kobiety prowadzone przez zaproszonych gości (Sanktuarium maryjne w Ostrożanach, 31 maja 2025 r.),
  9. Dzień Wspólnoty Wspólnot i jubileuszowa pielgrzymka służby liturgicznej
    (w tym Diecezjalne Spotkanie Chórów Parafialnych) oraz obrzędem posłania na wakacyjne dzieła duszpasterskie (Kościół katedralny w Drohiczynie, 07 czerwca 2025 r.),
  10. Diecezjalna jubileuszowa pielgrzymka mężczyzn. W ramach programu, prócz wspólnej Mszy św. i modlitwy, możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatów i spotkań dotyczących powołania mężczyzny w obecnym świecie (Bazylika mniejsza w Prostyni, 14 czerwca 2025 r.),
  11. „Pielgrzymi nadziei” – XXXV Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę (01-15 sierpnia 2025 r.),
  12. „Pielgrzymi nadziei” – V Drohiczyńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę (21-25 sierpnia 2025 r.),
  13. Diecezjalna jubileuszowa pielgrzymka wspólnot maryjnych pod hasłem „Różaniec modlitwą nadziei” (Sarnaki, 23 sierpnia 2025 r.),
  14. Rekolekcje dla katechetów pod hasłem „Nadzieja zawieść nie może” (Drohiczyn, 29-31 sierpnia 2025 r.),
  15. Jerycho Różańcowe z Matką nadziei (Kościół konkatedralny w Sokołowie Podlaskim, 22-29 września 2025 r.),
  16. Diecezjalna jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu – wspólne obchody dla grup przybywających do Wiecznego Miasta w ramach pielgrzymki diecezjalnej. W planie audiencja na placu św. Piotra, Msza św. w Bazylice Matki Bożej Większej pod przewodnictwem bp. Piotra, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II
    i przejście przez Drzwi Święte (Rzym, 24-25 września 2025 r.),
  17. Dzień Pastoralny połączony z warsztatami i spotkaniami dla duszpasterzy i liderów świeckich (Kościół katedralny w Drohiczynie, 04 października 2025 r.),
  18. „Matka nadziei wzywa do modlitwy różańcowej” – zakończenie nabożeństw fatimskich w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Bazylika mniejsza w Węgrowie, 13 października 2025 r.),
  19. Diecezjalne spotkanie rad parafialnych pod hasłem „Parafia przestrzenią nadziei” (Kościół katedralny w Drohiczynie, 18 października 2025 r.),
  20. Msza św. i nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Ubogich (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, 16 listopada 2025 r.),
  21. Jubileuszowy akt oddania Chrystusowi Królowi do odmówienia w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (Kościół katedralny w Drohiczynie, 23 listopada 2025 r.),
  22. Zamknięcie Roku Jubileuszowego i nabożeństwo dziękczynne (Kościół konkatedralny w Sokołowie Podlaskim, 28 grudnia 2025 r.).

Zaproszenie skierowane w szczególności do rodzin i małżeństw:

  1. Inauguracja Studium Życia i Rodziny organizowanego przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin (Kościół katedralny w Drohiczynie, 25 stycznia 2025 r.),
  2. „Festyn Rodzinny – Bądźmy Razem” organizowany przez Caritas naszej diecezji (Siemiatycze, 01 czerwca 2025 r.),
  3. „Śpiewajmy psalmy Jego imieniu” – rodzinne spotkanie z muzyką chrześcijańską na błoniach przy ołtarzu papieskim (Kościół konkatedralny w Sokołowie Podlaskim, 19 czerwca 2025 r.),
  4. Jubileuszowe błogosławieństwo dzieci w ramach obchodów rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej (Sanktuarium maryjne w Ostrożanach, 06 lipca 2025 r.),
  5. Diecezjalna pielgrzymka małżeństw i rodzin z uroczystymi jubileuszami małżeńskimi (Bazylika mniejsza w Prostyni, 27 lipca 2025 r.).

Zaproszenie skierowane do młodzieży i dzieci:

  1. Jubileuszowe spotkanie scholii dziecięcych z diecezji. Program będzie zawierał krótką prezentację każdej scholii, katechezę jubileuszową, mini-warsztaty muzyczne w grupach i integrację (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie: 25 stycznia 2025 r. i Siemiatycki Ośrodek Kultury w Siemiatyczach: 22 lutego 2025 r.),
  2. Czuwania dla młodzieży pod hasłem „Płomień nadziei” skierowane do młodzieży zaangażowanej przy parafiach i kandydatów do sakramentu bierzmowania. W programie wspólna integracja, katecheza, adoracja z modlitwą uwielbienia i możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz Msza św. (Kościół parafialny w Łochowie 20 lutego 2025 r., Sanktuarium maryjne w Ciechanowcu 13 marca 2025 r., Bazylika mniejsza w Bielsku Podlaskim 22 maja 2025 r.),
  3. „Przydrożne kapliczki i krzyże znakiem nadziei” – finał diecezjalnego konkursu dla uczniów szkół specjalnych (Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, 26 marca 2025 r.),
  4. „Cuda Pana Jezusa” – finał konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym (Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie, 01 kwietnia 2025 r.),
  5. „Życie w Biblii, Biblia w życiu. Pielgrzymi nadziei” – finał diecezjalnego konkursu dla uczniów szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie, 09 kwietnia 2025 r.),
  6. „Pielgrzymi nadziei” – rekolekcje dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (NOE Drohiczyn, 09-11 maja 2025 r.),
  7. Diecezjalne spotkanie szkół noszących imiona świętych, błogosławionych i ludzi Kościoła pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” (Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, 05 czerwca 2025 r.),
  8. Dzień Wspólnoty Wspólnot i jubileuszowa pielgrzymka służby liturgicznej
    (w tym ministrantów i schol) z obrzędem posłania na wakacyjne dzieła duszpasterskie (Kościół katedralny w Drohiczynie, 07 czerwca 2025 r.),
  9. Jubileuszowe Diecezjalne Forum Młodzieży pod hasłem „Młodzi (w) nadziei”. Weekendowe spotkanie dla młodzieży zaangażowanej przy parafiach. Szereg spotkań i warsztatów z duchowości, modlitwy, psychologii oraz warsztaty muzyczne, teatralne, sportowe i wiele innych (Kościół katedralny w Drohiczynie, 27-29 czerwca 2025 r.),
  10. Diecezjalne spotkanie młodzieży z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki (Kościół katedralny w Drohiczynie, 18 września 2025 r.).
  11. „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka. Prorok nadziei” – finał Międzynarodowego Konkursu Plastycznego (Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, 22 października 2025 r.),
  12. „Śpiewajmy Panu… pieśń nadziei!” Festiwal piosenki religijnej i patriotycznej (Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, 22 listopada 2025 r.),
  13. „Wartościowe opowieści” – finał diecezjalnego konkursu dla uczniów szkół podstawowych o bł. Stefanie Wyszyńskim (Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, 27 listopada 2025 r.).

Obchody na płaszczyźnie parafialnej

Istotnym miejscem obchodów Jubileuszu jest każda parafia i to w największej mierze od zaangażowania miejscowych duszpasterzy zależy dotarcie do wiernych z treściami związanymi z tym świętym rokiem łaski. Dlatego w programie obchodów Roku Jubileuszowego znajduje się także kilka punktów przeznaczonych do wykorzystania w każdej parafii:

  1. Modlitwa na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego do odmówienia w każdej parafii w Niedzielę Świętej Rodziny (29 grudnia 2024 r.),
  2. Jubileuszowa modlitwa o pokój do odmówienia w każdej parafii w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (01 stycznia 2025 r.),
  3. Jubileuszowe nabożeństwo w intencji chorych połączone z możliwością uzyskania odpustu jubileuszowego (12 lutego 2025 r.),
  4. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z rozważaniami jubileuszowymi (do wykorzystania na wybranym nabożeństwie w czasie Wielkiego Postu),
  5. Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego ze specjalnymi tekstami nawiązującymi do treści Roku Jubileuszowego (30 maja – 07 czerwca 2025 r.),
  6. Jubileuszowe błogosławieństwo dzieci (01 czerwca 2025 r.),
  7. Rozważania do modlitwy różańcowej (do wykorzystania na wybranych nabożeństwach w październiku),
  8. Jubileuszowy akt oddania Chrystusowi Królowi (23 listopada 2025 r.),
  9. Nabożeństwo na zakończenie Roku Jubileuszowego (28 grudnia 2025 r.)

Każda parafia otrzyma zestaw materiałów duszpasterskich potrzebnych do przeprowadzenia wspomnianych działań. Zostaną również przesłane materiały liturgiczne do wykorzystania w określonych okresach Roku Jubileuszowego, w tym: trzy formularze mszalne z prefacjami, dodatkowe wersje tropów, teksty liturgii słowa, a także propozycje wstępów i zakończeń do modlitwy wiernych.

Zachęcamy księży proboszczów do organizowania dodatkowych wydarzeń, które podkreślą wyjątkowy charakter tego roku. Szczególną uwagę należy poświęcić celebracji sakramentu pokuty i pojednania. Warto również nadawać charakter jubileuszowy już istniejącym wydarzeniom, na przykład poprzez włączenie tematyki nadziei w kaznodziejstwo, rekolekcje i różnego rodzaju spotkania duszpasterskie. Prosimy, by wszystkie dodatkowe inicjatywy podejmowane w parafii z okazji Roku Jubileuszowego zgłaszać do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, abyśmy mogli przekazywać te informacje zainteresowanym. Na adres mailowy diecezjainfo@gmail.com można też nadsyłać relacje z obchodów Roku Jubileuszowego w parafiach. Zostaną one publikowana na stronie poświęconej Jubileuszowi.

Obchody na płaszczyźnie wspólnotowej indywidualnej

W przeżywanie Roku Jubileuszowego może włączyć się każdy wierny, uczestnicząc w wydarzeniach diecezjalnych i parafialnych. Możliwe jest także przeżywanie treści jubileuszowych na sposób indywidualny lub w gronie rodziny, przyjaciół i wspólnot. Zachęcamy, aby wszystkie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia włączały w swoje programy formacyjne elementy treści Roku Jubileuszowego. Można w tym celu wykorzystać następujące przygotowywane propozycje, które będą sukcesywnie ukazywać się na przygotowanej stronie internetowej.

  1. Lektura tekstów z nauczania Kościoła, np. bulli papieża Franciszka Spes non confundit, encykliki papieża Benedykta XVI o nadziei Spe salvi i innych dokumentów papieskich. W diecezji dodatkowo zachęca się wiernych do lektury tekstów bp. Piotra: List pasterski na I niedzielę adwentu (zapowiadający Rok Jubileuszowy) oraz Dekret biskupa drohiczyńskiego wskazujący dodatkowe możliwości zyskiwania łaski odpustu zupełnego w czasie Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025 w diecezji drohiczyńskiej),
  2. „Słowo nadziei” – materiały pomocnicze do lektury i rozważania Słowa Bożego w formie scenariuszy do wykorzystania w modlitwie indywidualnej lub różnego rodzaju kręgach biblijnych i spotkaniach w grupie (raz w miesiącu),
  3. Podcast jubileuszowy – publikacja audio, w której w formie rozmowy lub wypowiedzi indywidualnej będzie podejmowany temat nadziei w różnych obszarach chrześcijańskiego życia. Podcast można odsłuchać w dowolnym miejscu i czasie (raz w miesiącu),
  4. „Jubileo Velo” /  „Ścieżki nadziei” – szlaki rowerowe / piesze uwzględniające miejsca jubileuszowe w diecezji. Do pobrania będą krótkie rozważania do odczytania przy każdym kościele, mapki (także w specjalnych aplikacjach) oraz paszport pielgrzyma, który można wydrukować i dokumentować każde miejsce przez przybicie specjalnej pieczątki. Planowane są także przejazdy grupowe organizowane przez organizatorów Drohiczyńskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę oraz grupowe przejścia szlaków pieszych.

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego

                Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i osoby świeckie na uroczyste rozpoczęcie Roku Jubileuszowego w naszej diecezji, które odbędzie się w niedzielę 29 grudnia 2024 r. w kościele katedralnym w Drohiczynie. Do udziału w tym wydarzeniu biskup Piotr w szczególności zaprasza:

  1. Prepozytów kapituł, członków Kapituły Katedralnej w strojach chórowych, i dziekanów
  2. Kapłanów posługujących w Kurii Diecezjalnej, Wyższym Seminarium Duchownym i innych instytucjach diecezjalnych,
  3. Przedstawicieli miejsc jubileuszowych naszej diecezji. W skład delegacji powinni wchodzić: proboszcz lub wikariusz (w miarę możliwości uwzględniając obowiązki parafialne), wskazani członkowie rady parafialnej, rodzina z dziećmi i przedstawiciele młodzieży). Na zakończenie Mszy św. zostaną oni poproszeni o odebranie z rąk biskupa Piotra dokumentu z informacją o wyznaczeniu ich kościoła jako miejsca jubileuszowego,
  4. Osoby życia konsekrowanego,
  5. Katechetów oraz liderów i członków duszpasterstw, ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji,
  6. Wszystkich diecezjan chcących otrzymać łaskę odpustu jubileuszowego.

Rozpoczęcie uroczystości o godz. 10.00. Wierni gromadzą się w kościele katedralnym, zaś uczestnicy procesji wejścia przy zakrystii Wyższego Seminarium Duchownego. Msza św. rozpocznie się specjalnym obrzędem składającym się z wprowadzenia, proklamacji Ewangelii, odczytania fragmentów bulli papieskiej, ukazania krzyża
oraz błogosławieństwa i aspersji przy chrzcielnicy.

Zaproszenie

Przedstawiony powyżej harmonogram wydarzeń jubileuszowych w naszej diecezji nie stanowi katalogu zamkniętego. Serdecznie zapraszamy wszystkich kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz osoby świeckie do zaangażowania w organizację i przebieg Roku Jubileuszowego, zarówno poprzez udział w wymienionych inicjatywach, jak i przygotowywanie nowych propozycji modlitewnych, formacyjnych i duszpasterskich. Szczególne zaproszenie kierujemy do katechetów oraz liderów ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw specjalistycznych w naszej diecezji.

Już dzisiaj składamy serdeczne podziękowania wszystkim kapłanom, w szczególności pracownikom kurii, księżom dziekanom, proboszczom miejsc jubileuszowych oraz asystentom ruchów i stowarzyszeń z terenu diecezji, a także osobom życia konsekrowanego i świeckim za pracę wykonaną w ostatnich miesiącach nad opracowaniem tego harmonogramu.

W przypadku jakichkolwiek pomysłów czy uwag zachęcamy do kontaktu (duszpasterstwo@drohiczynska.pl). Niech Rok Jubileuszowy będzie dla nas wszystkich szansą do pobudzenia działań duszpasterskich w diecezji drohiczyńskiej.

                                                                                                                        /-/ Ks. Mateusz Gołoś
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie

Karta wypominkowa

Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wiernych zmarłych. To szczególny czas zakorzeniony mocno w polskiej tradycji katolickiej jako okres modlitwy wypominkowej. Z tej okazji publikujemy wzór karty wypominkowej, którą można wykorzystać do wypisania imion i nazwisk zmarłych, za których chcemy ofiarować modlitwę. Wypisaną kartę można przynieść bezpośrednio do kościoła i przekazać księdzu, bądź przesłać emailem

Wzór karty wypominkowej można pobrać bezpośrednio tutaj (wersja DOCX) oraz tutaj (wersja PDF). Na jednej stronie formatu A4 domyślnie zostaną wydrukowane dwie kopie karty.

Podziękowanie Biskupa Drohiczyńskiego za ofiary na rzecz powodzian

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie,

Pragnę serdecznie Wam podziękować za piękną odpowiedź na apel o pomoc naszym Rodakom poszkodowanym w powodzi. Z kościołów diecezji drohiczyńskiej i z prywatnych domów popłynęła do Boga błagalna modlitwa o poskromienie żywiołu, ratunek dla zagrożonych i pomoc poszkodowanym. Taki był odruch naszych serc poruszonych chrześcijańskim współczuciem.

Bardzo hojna okazała się też pomoc materialna. Z informacji przekazanej mi przez Ks. Dyrektora naszej Caritas wynika, że w niewielkiej diecezji drohiczyńskiej złożono do puszek w niedzielę 22 września 2024 r. niemal 700 tys. złotych. Jest to rekordowa suma wśród wszystkich dotychczasowych zbiórek na różne cele pomocowe. Ponadto zebrano ok. 50-u palet darów rzeczowych. Pragnę zapewnić, że część zgromadzonych środków została przelana na konto Caritas Polska, część zaś już została przekazana lub zostanie przekazana wkrótce do diecezjalnych Caritas w Świdnicy, Legnicy i Opolu, aby pomoc mogła jak najszybciej dotrzeć do ludzi poszkodowanych.

Tak wielkoduszna pomoc podnosi na duchu również nas. Ludzkie nieszczęście potrafi zmobilizować do działania, poruszyć serca i otworzyć pomocną dłoń. Bardzo dziękuję Czcigodnym Księżom Proboszczom i wszystkim Duszpasterzom za ich organizacyjne zaangażowanie i szybkie przekazanie ofiar. Dziękuję Osobom pracującym w samorządach, w szkołach i innych instytucjach, które wsparły tę akcję. Dziękuję z całego serca Wam, Drodzy Diecezjanie, za hojność Waszych serc, za każdą przekazaną sumę.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia, potwierdza swoją sprawność w organizowaniu pomocy. Tak się składa, że na tę pomoc przeznaczone są także ofiary zebrane na tacę w niedzielę, 6 października. Połowa tacy pozostanie w parafii, druga zaś wesprze działania naszej diecezjalnej Caritas. Z góry dziękuję i za te ofiary.

Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

/-/ Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński

Apel Biskupa Drohiczyńskiego o pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi

Jesteśmy poruszeni rozmiarami dramatu, jaki rozgrywa się w południowo-zachodniej części Polski na skutek powodzi. Każda godzina przynosi nowe niepokojące informacje o przesuwaniu się fali powodziowej i o wielkiej skali powodowanych przez nią zniszczeń. Bardzo wielu ludzi znalazło się w trudnej sytuacji, niektórzy dosłownie walczą o życie, inni doświadczają bólu utraty swojego domu lub poważnych szkód materialnych. Nie możemy pozostać obojętni na ich los.

Proszę o modlitwę w intencji oddalenia klęski powodzi i w intencji wszystkich poszkodowanych, którzy są dotknięci tym kataklizmem. Niech prośby do Boga w tych sprawach zostaną włączone do naszych modlitw osobistych, niech też stosowne intencje pojawią się wśród wezwań modlitwy wiernych na każdej Mszy świętej aż do zażegnania niebezpieczeństwa.

Ponadto, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wystosowany w dniu wczorajszym, niniejszym zarządzam, aby we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Drohiczyńskiej w niedzielę, 22 września br., została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek – na rzecz poszkodowanych w powodzi. Proszę Księży Proboszczów, aby zebrane ofiary quam primum przekazali na konto bankowe Caritas naszej Diecezji 71 8063 0001 0100 0110 0436 0004 (z dopiskiem „Powódź”). Chcemy jak najszybciej te środki przekierować do diecezjalnych Caritas z terenów dotkniętych powodzią, aby one – zgodnie ze swoim rozeznaniem potrzeb – udzieliły bezpośredniej pomocy ludziom poszkodowanym.

Istnieje też możliwość przekazania pomocy poprzez wpłatę na konto, za pośrednictwem naszej Caritas. Bliższe informacje znajdują się na jej stronie internetowej.

W magazynie Caritas w Sokołowie Podlaskim przy ulicy Parkowej 1 oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim przy ul. Żwirki i Wigury 4 jest prowadzona zbiórka  dla powodzian nowych rzeczy, artykułów spożywczych i środków czystości.

Apeluję do wszystkich Diecezjan o włączenie się w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź. Okażmy wrażliwość serca i chrześcijańskie miłosierdzie. Niech nikt z nas nie pozostanie obojętny. Wszystkim, którzy okażą pomoc, dziękuję i z serca błogosławię!

+ Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński