Karta wypominkowa

Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wiernych zmarłych. To szczególny czas zakorzeniony mocno w polskiej tradycji katolickiej jako okres modlitwy wypominkowej. Z tej okazji publikujemy wzór karty wypominkowej, którą można wykorzystać do wypisania imion i nazwisk zmarłych, za których chcemy ofiarować modlitwę. Wypisaną kartę można przynieść bezpośrednio do kościoła i przekazać księdzu, bądź przesłać emailem

Wzór karty wypominkowej można pobrać bezpośrednio tutaj (wersja DOCX) oraz tutaj (wersja PDF). Na jednej stronie formatu A4 domyślnie zostaną wydrukowane dwie kopie karty.

Podziękowanie Biskupa Drohiczyńskiego za ofiary na rzecz powodzian

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie,

Pragnę serdecznie Wam podziękować za piękną odpowiedź na apel o pomoc naszym Rodakom poszkodowanym w powodzi. Z kościołów diecezji drohiczyńskiej i z prywatnych domów popłynęła do Boga błagalna modlitwa o poskromienie żywiołu, ratunek dla zagrożonych i pomoc poszkodowanym. Taki był odruch naszych serc poruszonych chrześcijańskim współczuciem.

Bardzo hojna okazała się też pomoc materialna. Z informacji przekazanej mi przez Ks. Dyrektora naszej Caritas wynika, że w niewielkiej diecezji drohiczyńskiej złożono do puszek w niedzielę 22 września 2024 r. niemal 700 tys. złotych. Jest to rekordowa suma wśród wszystkich dotychczasowych zbiórek na różne cele pomocowe. Ponadto zebrano ok. 50-u palet darów rzeczowych. Pragnę zapewnić, że część zgromadzonych środków została przelana na konto Caritas Polska, część zaś już została przekazana lub zostanie przekazana wkrótce do diecezjalnych Caritas w Świdnicy, Legnicy i Opolu, aby pomoc mogła jak najszybciej dotrzeć do ludzi poszkodowanych.

Tak wielkoduszna pomoc podnosi na duchu również nas. Ludzkie nieszczęście potrafi zmobilizować do działania, poruszyć serca i otworzyć pomocną dłoń. Bardzo dziękuję Czcigodnym Księżom Proboszczom i wszystkim Duszpasterzom za ich organizacyjne zaangażowanie i szybkie przekazanie ofiar. Dziękuję Osobom pracującym w samorządach, w szkołach i innych instytucjach, które wsparły tę akcję. Dziękuję z całego serca Wam, Drodzy Diecezjanie, za hojność Waszych serc, za każdą przekazaną sumę.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia, potwierdza swoją sprawność w organizowaniu pomocy. Tak się składa, że na tę pomoc przeznaczone są także ofiary zebrane na tacę w niedzielę, 6 października. Połowa tacy pozostanie w parafii, druga zaś wesprze działania naszej diecezjalnej Caritas. Z góry dziękuję i za te ofiary.

Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

/-/ Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński

Apel Biskupa Drohiczyńskiego o pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi

Jesteśmy poruszeni rozmiarami dramatu, jaki rozgrywa się w południowo-zachodniej części Polski na skutek powodzi. Każda godzina przynosi nowe niepokojące informacje o przesuwaniu się fali powodziowej i o wielkiej skali powodowanych przez nią zniszczeń. Bardzo wielu ludzi znalazło się w trudnej sytuacji, niektórzy dosłownie walczą o życie, inni doświadczają bólu utraty swojego domu lub poważnych szkód materialnych. Nie możemy pozostać obojętni na ich los.

Proszę o modlitwę w intencji oddalenia klęski powodzi i w intencji wszystkich poszkodowanych, którzy są dotknięci tym kataklizmem. Niech prośby do Boga w tych sprawach zostaną włączone do naszych modlitw osobistych, niech też stosowne intencje pojawią się wśród wezwań modlitwy wiernych na każdej Mszy świętej aż do zażegnania niebezpieczeństwa.

Ponadto, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wystosowany w dniu wczorajszym, niniejszym zarządzam, aby we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Drohiczyńskiej w niedzielę, 22 września br., została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek – na rzecz poszkodowanych w powodzi. Proszę Księży Proboszczów, aby zebrane ofiary quam primum przekazali na konto bankowe Caritas naszej Diecezji 71 8063 0001 0100 0110 0436 0004 (z dopiskiem „Powódź”). Chcemy jak najszybciej te środki przekierować do diecezjalnych Caritas z terenów dotkniętych powodzią, aby one – zgodnie ze swoim rozeznaniem potrzeb – udzieliły bezpośredniej pomocy ludziom poszkodowanym.

Istnieje też możliwość przekazania pomocy poprzez wpłatę na konto, za pośrednictwem naszej Caritas. Bliższe informacje znajdują się na jej stronie internetowej.

W magazynie Caritas w Sokołowie Podlaskim przy ulicy Parkowej 1 oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim przy ul. Żwirki i Wigury 4 jest prowadzona zbiórka  dla powodzian nowych rzeczy, artykułów spożywczych i środków czystości.

Apeluję do wszystkich Diecezjan o włączenie się w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź. Okażmy wrażliwość serca i chrześcijańskie miłosierdzie. Niech nikt z nas nie pozostanie obojętny. Wszystkim, którzy okażą pomoc, dziękuję i z serca błogosławię!

+ Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński

,,Ziemia plony już wydała, Bóg nam dał błogosławieństwo …”

,,Ziemia plony już wydała, Bóg nam dał błogosławieństwo.

Niech rozbrzmiewa Jego chwała, w każdym czasie, w każdym miejscu”.

    W myśl słów tej religijnej pieśni co roku składamy Panu Bogu dziękczynienie za zebrane plony ziemi. Wiemy, że trud ludzkich rąk, chociaż konieczny i nieodzowny, potrzebuje jeszcze słońca, deszczu i odpowiedniej pogody, a ta zależy już od Boga. W imieniu więc mieszkańców ziemi prosimy Boga o Jego błogosławieństwo i dziękujemy za otrzymane dobra w postaci zebranych plonów.

    Parafia św. Anny w Rogowie jak zawsze włączyła się w Diecezjalne Dziękczynienie za plony ziemi, które odbyło się w tym roku Korytnicy k/Węgrowa w dniu 7 września. Delegację z wieńcem dożynkowym stanowili parafianie z Kamianki. Własnoręcznie wykonany wieniec, według pomysłu i ogromu pracy m.in. p. Elżbiety Iwańskiej w oczach dożynkowej komisji konkursowej został zauważony i doceniony przyznaniem mu najwyższego, pierwszego miejsca. Wszyscy się z tego cieszymy i serdecznie gratulujemy.

Pełną relację z Diecezjalnych Dożynek w Korytnicy można znaleźć na stronie drohiczynska.pl: Wdzięczni za tegoroczne plony

  Coroczne dziękczynienie za plony ma również charakter parafialny. Dniem dziękczynienia była niedziela 15 września br. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 dziękowaliśmy za trud pracy i plony ziemi naszych rolników. Wzorem lat poprzednich w modlitwie wzięła udział także Wójt Gminy Repki Pani Apolonia Stasiuk wraz z mężem. Wszyscy obecni mogli podziwiać dwa wieńce dożynkowe z Kamianki i KGW z Rogowa uroczyście wraz z chlebem wniesione do kościoła. Dziękczynną Eucharystię zakończyło błogosławieństwo ziarna siewnego oraz chleba, którym po zakończeniu uroczystości można było się podzielić.

 

Fot. drohiczynska.pl; Archiwum Parafii Rogów

 

Uroczystość odpustowa ku czci św. Anny – 2024

W niedzielę 28 lipca 2024 r. przeżywaliśmy w naszej parafii doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Anny. O godzinie 12:00 została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kan. dr Zenon Czumaj – Kustosz Muzeum Diecezjalnego i Dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie. Po uroczystej Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Wśród wielu gości przybyło do nas wielu kapłanów z sąsiednich parafii m. in. dekanatu sokołowskiego.

Fot. Patryk Romańczuk

Peregrynacja relikwii Bł. Rodziny Ulmów

W czwartek 20 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 w sokołowskiej konkatedrze rozpocznie się peregrynacja relikwii Bł. Rodziny Ulmów. W czuwanie modlitewne włączają się wszystkie parafie dekanatu sokołowskiego. Parafia Rogów podejmuje je w piątek w godz. 9.00 – 10.00. Czuwanie trwa całą dobę, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie porę czuwania.

Zaproszenie na XXV lecie wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie

                                                                                                         Drohiczyn, dnia 25 maja 2024 r.                             

Czcigodni Duszpasterze, Drogie Siostry Zakonne, Osoby Konsekrowane, Kochani Diecezjanie,

Jako że w tym roku upływa okrągła, 25. rocznica Wizyty Apostolskiej św. Jana Pawła II w Drohiczynie, moim pragnieniem jest godne upamiętnienie tego wielkiego i ważnego wydarzenia, które ma dla nas ciągle aktualne znaczenie. Planujemy zorganizowanie diecezjalnego dziękczynienia za ten niezwykły dar sprzed ćwierćwiecza i mamy nadzieję, że będzie ono znakiem naszej żywej miłości do św. Jana Pawła II, podkreśleniem Jego wielkości, ale też zapatrzeniem się w Jego świętość i odwołaniem się do Jego wstawiennictwa przed Bogiem.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w dziękczynnym spotkaniu w sobotę, 8 czerwca 2024 r. w Drohiczynie. Najważniejszym punktem programu będzie uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, o godz. 13.00, na placu przykatedralnym, przy replice ołtarza papieskiego. Będzie to również dzień Wspólnoty Wspólnot. Zatem wspólnoty kościelne, działające w naszej diecezji, są zaproszone na godz. 10.00. Już bowiem o tej godzinie rozpoczną się ich spotkania
w sześciu grupach: 1) w MDK w Drohiczynie, 2) w kościele Ss. Benedyktynek, 3) w Katedrze i ogrodach seminaryjnych, 4) w kościele pofranciszkańskim, 5) w Zespole Szkół i 6) na skwerze miejskim.
Będzie to zarazem podsumowanie całorocznej pracy formacyjnej wspólnot, zakończone rozesłaniem do pełnienia posług wakacyjnych. Bardziej szczegółowe informacje są zawarte na plakacie, który już został rozesłany do wszystkich parafii, a będzie także dostępny na stronie internetowej naszej diecezji.

Do udziału w spotkaniu i wspólnej modlitwie zapraszam Czcigodnych Kapłanów pracujących w różnych parafiach naszej diecezji, Dziekanów, Proboszczów i Wikariuszy, Księży pracujących w Kurii Diecezjalnej, Wyższym Seminarium Duchownym i Sądzie Biskupim. Zapraszam Wielebnych Księży Emerytów i Rencistów.

Zapraszam Drogie Siostry Zakonne, Osoby Konsekrowane, Służbę Liturgiczną i Wspólnoty Dziecięce oraz Młodzieżowe, Członków Grup Modlitewnych, Ruchów Katolickich, Stowarzyszeń
i wszelkich Wspólnot kościelnych z terenu diecezji drohiczyńskiej.

Zapraszam pochodzących z naszych terenów Parlamentarzystów, przedstawicieli Władz państwowych i samorządowych, szkół, zwłaszcza noszących imię św. Jana Pawła II, Mieszkańców Drohiczyna i całej naszej diecezji.

Serdeczne zaproszenie kieruję do Kół Gospodyń Wiejskich, do Druhów Strażaków i innych Służb Mundurowych.

Proszę Księży Dziekanów, Proboszczów i Moderatorów Wspólnot, aby pomogli zorganizować przyjazd na to spotkanie.

Czekam na Was w Drohiczynie i wszystkim z serca błogosławię!

                                                                                                                                                                                                    + Piotr Sawczuk

Biskup Drohiczyński

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”. Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu.  Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

  1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii
    jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi
    je w procesie edukacji.
  2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
  3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
  4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej.  Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i  psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną.  Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii
w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.

                                                                                                                                                                                                                                                                        Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.

Wielka Sobota – 2024

Wielka Sobota (w tym roku przypadająca na 30 marca) to ostatni dzień Triduum Paschalnego. W Kościele katolickim jest to czas zadumy, milczenia, wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystus. Przez cały dzień wierni nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Wtedy to trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane Msze św., aż do zapadnięcia zmroku. Wtedy celebruję się najbardziej uroczystą w całym roku liturgicznym Mszę świętą Wigilii Paschalnej.

Fot. Patryk Romańczuk

Wielki Piątek – 2024

Wielki Piątek (w tym roku 29 marca) jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień postu ścisłego.

Wielki Piątek to dzień krzyża, ciszy, postu i modlitwy. O godz. 12.00 Jezus został ukrzyżowany, a o godz. 15.00 zmarł. Pamiątką tych wydarzeń jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę celebrans leży krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Jest także modlitwa o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.

Fot. Patryk Romańczuk