Patronka parafii - św. Anna
O życiu świętej Anny, matki Maryi i babci Jezusa Chrystusa nie znajdziemy żadnych informacji w księgach Nowego Testamentu. Ewangelie kanoniczne milczą na jej temat. Jedyne informacje dotyczące życia świętej Anny pojawiają się w pismach apokryficznych, pochodzących z początków chrześcijaństwa. Apokryfy nie należą do ksiąg natchnionych, ale w swojej treści oprócz opisów legendarnych i baśniowych, zawierają informacje prawdziwe, przekazywane przez Tradycję Kościoła. Najwięcej wiadomości o matce Maryi znajdziemy w Protoewangelii Jakuba i Ewangelii Pseudo-Mateusza.
Według starego podania święta Anna urodziła się w Judei, gdzie w Betlejem był jej rodzinny dom. Jej rodzice – Stolanus i Emerentiana – byli według legendy potomkami królewskiego rodu Dawida. Nie posiadali ziemskich dostatków, lecz byli cnotliwi i sprawiedliwi, i żyli w bojaźni Bożej, pełniąc dobre uczynki. Życie ich upływało na bezustannej modlitwie, rozmyślaniu o rzeczach duchowych i pracy. Anna otrzymała od swoich rodziców staranne wychowanie pogłębione przez służbę w Świątyni Jerozolimskiej. Swojego męża Joachima poślubiła, gdy miała 24 lata. Joachim także pochodził z pokolenia Dawidowego. Wychowywał się w zamożnej i znakomitej rodzinie w Nazarecie. Joachim i Anna uważali swoje małżeństwo za związek święty, złączony przez Boga. Oboje zachowywali Prawo Boże i kroczyli drogą pobożności zgodnie i przykładnie. Swój majątek dzielili na trzy części: jedną ofiarowywali na utrzymanie świątyni, drugą na potrzeby ludzi biednych i pielgrzymów, trzecią pozostawiali dla siebie.
Anna była wzorem dla wszystkich małżonek. Choć razem z Joachimem byli szczęśliwym małżeństwem, zostali ciężko doświadczeni przez Pana Boga brakiem potomstwa. W ciągu 20 lat małżeństwa nie doczekali się ani synów, ani córek. W kulturze żydowskiej brak dziecka był uważany za hańbę i karę Bożą. Anna i Joachim dotkliwie odczuwali więc brak dziecka. W pokorze znosili tę niesławę, w modlitwie przed Bogiem wyjawiając swój smutek. Z upływem lat, choć malała nadzieja, gorętsze stawały się modlitwa i prośba o potomstwo. Nie brakowało upokorzeń ze strony ludzi. Pewnego dnia Joachim udał się do Jerozolimy, aby złożyć ofiarę w świątyni. Kapłan pełniący służbę nie przyjął ofiary Joachima, wytykając mu brak potomstwa: „Nie godzi się, byś ty jako pierwszy składał swe dary, jako że nie zrodziłeś potomka w Izraelu”. Joachim zrozumiał, że bez potomstwa nie jest godny składania ofiary Bogu. Zasmucony, postanowił nie wrócić do Anny. Opuścił dom, małżonkę i udał się na pustynię. W górach rozbił swój namiot i tam pościł 40 dni i 40 nocy, oczekując, aby Bóg spojrzał na jego smutek.
Anna, nie wiedząc, gdzie jest Joachim, opłakiwała swoje wdowieństwo. Jej smutek stał się jeszcze większy, kiedy służąca wytknęła Annie bezdzietność. W popołudniowej porze Anna udała się do ogrodu, by tam opłakiwać swoje życie. Kiedy podniosła oczy do nieba i zobaczyła gniazdo wróbli na drzewie laurowym, wypowiedziała błagalną modlitwę do Boga: „Panie, Boże wszechmogący, który obdarzyłeś potomstwem wszystkie stworzenia, zwierzęta dzikie i domowe, gady, ryby, ptaki, i wszystko to cieszy się ze swego potomstwa, dlaczego mnie jedną odsunąłeś od daru Twojej łaskawości? Ty wiesz, Panie, że na początku małżeństwa złożyłam ślub, iż jeżeli dasz mi syna lub córkę, ofiaruję je Tobie w Twym świętym przybytku”. Wtedy ukazał się anioł, który zapowiedział narodzenie dziecka i powrót Joachima. W tym samym czasie Joachim również miał widzenia anioła, który pocieszył go, mówiąc:
„Pan Bóg przyjął łaskawie twoją modlitwę i jałmużnę, otrzymasz córeczkę i nadasz jej na imię Maryja; ta córeczka będzie od dzieciństwa Bogu oddana i pełna Ducha Świętego”.
Małżonkowie ogromnie ucieszyli się radosną nowiną. W 45 roku życia Anny, dnia 8 września, urodziła się dziewczynka, której zgodnie ze zwyczajem żydowskim w 15 dniu nadano imię. 80 dni po narodzeniu Maryi rodzice przynieśli ją do świątyni, aby złożyć przepisaną prawem ofiarę i spełnić ślubowanie. W wieku 14 lat Maryja została żoną Józefa. Wg przekazów wkrótce zmarł Joachim. Anna zamieszkała zaś z córką i jej mężem w Nazarecie, dożywszy 80 lat. W godzinie śmierci pożegnała się z najbliższymi, poleciła Bogu swego ducha i zasnęła w Panu przy błogosławieństwie Jezusa i przy modlitwie Maryi i Józefa. Ciało jej pochowano blisko ciała Joachima w Dolinie Jozafata.
Wraz z kultem Najświętszej Maryi Panny rozwijał się również kult Jej matki. Od II wieku tradycja nazywa ją Anną. Kolebką św. Anny była Jerozolima. W Konstantynopolu około 550 r. zbudowano ku jej czci pierwszą bazylikę. Kult ten stopniowo obejmował cały Wschód, a od X wieku także Zachód chrześcijański. Największy jego rozkwit przypada na XV wiek. Świadczą o tym liczne kościoły jej poświęcone, ołtarze, obrazy, oficja, godzinki, pieśni, koronki itp. W 1584 roku papież Grzegorz XIII zatwierdził ten rozpowszechniony w Kościele kult, aby podkreślić jej cnoty publiczne i aby zachęcić wiernych do praktykowania starodawnego nabożeństwa sięgającego do kolebki chrześcijaństwa. Pod względem ilości sanktuariów święta Anna, w porównaniu z innymi świętymi, zajmuje miejsce czołowe. Wśród kilkunastu jej sanktuariów w Polsce najbardziej znane i uczęszczane jest na Górze św. Anny, koło Opola. Wciąż żywy jest kult św. Anny jako patronki matek, wdów, ludzi starszych i wychowawców. Jedną z bardziej popularnych form jej kultu jest nowenna.
Nowennę odprawia się od 17 do 25 lipca, przygotowują się w ten sposób do uroczystości odpustowych. Za wstawiennictwem Naszej Patronki polecamy różne intencje:
– w pierwszą niedzielę m-ca: rodziny i małżeństwa oraz błogosławimy małe dzieci
– w drugą niedzielę m-ca: naszych zmarłych
– w trzecią niedzielę m-ca: chorych i cierpiących oraz służby zdrowia
– w czwartą niedzielę m-ca: fundatorów, dobroczyńców i ofiarodawców naszego kościoła
– w piątą niedzielę m-ca: pracodawców i bezrobotnych
Nowenna do świętej Anny:
W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Modlitwa.
Chwalebna i święta Anno, wielka jest cześć jakiej doznajesz w niebie i na ziemi. Trójca Przenajświętsza miłuje Cię jako matkę Najświętszej Maryi Panny, matki Zbawiciela. Ludzie wzywają Ciebie jako potężną orędowniczkę u Boga, bo przez Twoje wstawiennictwo sprawiedliwi spodziewają się pomnożenia łaski, a pokutującym grzesznicy odpuszczenia grzechów. Proszę Cię przez miłość, jaką miałaś tu na ziemi do Jezusa i Jego matki, abym wsparty modlitwą i zasługami Twoimi, bezpiecznie doszedł do szczęścia wiecznego. Amen.
W pierwszym dniu nowenny:
Kto zdoła zliczyć tych wszystkich, którzy przez Ciebie święta Anno, otrzymali pociechę i pomoc. Dlatego uciekam się do Ciebie i proszę o pomoc w tych wszystkich sprawach, które pragnę Ci dziś przedstawić…
W drugim dniu nowenny:
Wejrzyj na mnie, święta Anno, z wysokości Twojej chwały. Pozwól abym zrozumiał, że chwałę tę zdobywa się wierną służbą Zbawicielowi i Jego Matce. Im całkowicie poświęciłaś swoje życie…
W trzecim dniu nowenny:
Słusznie wychwalamy Cię, święta Anno, ponieważ dla Twojej szlachetności Bóg obsypał Cię dostojeństwami. Pragnę przy Twojej pomocy walczyć z grzechem i zasłużyć na Bożą hojność…
W czwartym dniu nowenny:
Święta Anno, wzorze wiary i ufności, wyjednaj mi u Boga żywą wiarę i niezachwianą nadzieję, abym przez całe życie mocno stał przy Bogu…
W piątym dniu nowenny:
Święta Anno, gałązko z korzenia Jessego, która wydała kwiat wiecznego panieństwa – Niepokalaną Dziewicę. Wyproś mi u Boga łaski potrzebne do wypracowania w sobie cnoty czystości…
W szóstym dniu nowenny:
Święta Anno, Pan Bóg widząc Twoją świętość i nadzwyczajne cnoty, tak Cię umiłował, że wybrał Cię na matkę Najświętszej Maryi Panny, Matki Zbawiciela. Dopomóż mi, abym przez ciągłe nawrócenie i pokutę zdobył świętość i wzrastał w miłości do Boga i bliźniego…
W siódmym dniu nowenny:
Twojej opiece, święta Anno, polecam moją duszę i ciało. Spraw aby zdrowe ciało cieszyło się zdrową duszę. Pragnę wszystkie moje siły wprzęgnąć w służbę dla Boga i bliźniego…
W ósmym dniu nowenny:
Święta Anno, Twoja sumienność i poświęcenie w wypełnianiu wszystkich obowiązków nałożonych na Ciebie przez Pana są dla mnie wyrzutem z powodu mojego szemrania i niecierpliwości w wypełnianiu obowiązków jakimi Opatrzność Boża mnie obarczyła. Uproś mi u Boga łaskę cierpliwości i pokory w znoszeniu wszystkiego, co Bóg raczy mi zesłać…
W dziewiątym dniu nowenny:
Z radością myślę, święta Anno, o Twoim szczęściu związanym z godnością matki Bogarodzicy. Uproś mi łaskę skutecznego pielęgnowania mojej godności dziecka Bożego. Mocno wierzę, że Twoje wstawiennictwo u Boga jest skuteczne, zwłaszcza gdy dotyczy ono mojego zbawienia…
Litania do świętej Anny:
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Ojcze z nieba, Boże – zmiłuj się nad nami
Synu Odkupicielu świata, Boże – zmiłuj się nad nami
Duchu święty, Boże – zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, jedyny Boże – zmiłuj się nad nami
Święta Maryjo, módl się za nami
Święta Anno, módl się za nami
Święta Anno, Matko Najświętszej Maryi Panny, módl się za nami
Święta Anno, Służebnico Ojca Przedwiecznego, módl się za nami
Święta Anno, Matko Rodzicielki Syna Bożego, módl się za nami
Święta Anno, świątynio Ducha Świętego, módl się za nami
Święta Anno, piastunko Jezusa i Maryi, módl się za nami
Święta Anno, naczynie wybrane Opatrzności Bożej, módl się za nami
Święta Anno, miłością Bożą pałająca, módl się za nami
Święta Anno, chlubo wszystkich matek, módl się za nami
Święta Anno, przykładzie małżonek, módl się za nami
Święta Anno, wzorze wszystkich matek, módl się za nami
Święta Anno, Matko najgodniejsza, módl sie za nami
Święta Anno, Matko najmilsza, módl się za nami
Święta Anno, Matko łaskawa, módl się za nami
Święta Anno, cicha i pokorna, módl się za nami
Święta Anno, Matko sprawiedliwa, módl się za nami
Święta Anno, wzorze wychowania dzieci dla Boga, módl się za nami
Święta Anno, wzorze cichego życia domowego, módl się za nami
Święta Anno, aniele cierpliwości i wyrozumienia, módl się za nami
Święta Anno, mistrzyni modlitwy i ofiary, módl się za nami
Święta Anno, nauczycielko prawdy i miłości, módl się za nami
Święta Anno, nadziejo chorych i nieszczęśliwych, módl się za nami
Święta Anno, obrono sierot i wdów, módl się za nami
Święta Anno, pociecho ubogich i opuszczonych, módl się za nami
Święta Anno, ucieczko błądzących, módl się za nami
Święta Anno, opiekunko żniwnych pól, módl się za nami
Święta Anno, Przemożna Orędowniczko u Boga, módl się za nami
My grzeszni do Ciebie wołamy, wysłuchaj nas Anno Święta
Przez święte macierzyństwo Twoje, wysłuchaj nas Anno Święta
Przez ofiarowanie Twej Niepokalanej Córki Bogu, wysłuchaj nas Anno Święta
Przez cnoty i zasługi Twoje, wysłuchaj nas Anno Święta
Przez radości i cierpienia Twoje, wysłuchaj nas Anno Święta
Przez błogosławioną śmierć Twoją, wysłuchaj nas Anno Święta
Przez chwałę Twoją, wysłuchaj nas Anno Święta
Abyś wszystkim rodzinom katolickim pokój i jedność wyjednała, wysłuchaj nas Anno Święta
Abyś wszystkich powołanych do służby Bożej wspierała, wysłuchaj nas Anno Święta
Abyś wszystkich, którzy w trudnych warunkach pracują, wspomagała, wysłuchaj nas Anno Święta
Abyś podróżujących i pielgrzymujących od wypadków zachowała, wysłuchaj nas Anno Święta
Abyś wszystkim czcicielom Twoim nieustannie błogosławiła, wysłuchaj nas Anno Święta
Abyś nam w godzinę śmierci z pomocą przybyła, wysłuchaj nas Anno Święta.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K. Módl się za nami święta Anno,
W. Abyśmy się stali godni obietnic Chrystusowych.
Módlmy się
Boże, który wybrałeś świętą Annę na Matkę Rodzicielki Twego Jednorodzonego Syna, spraw łaskawie, abyśmy za Jej przykładem służyli Tobie z miłością i osiągnęli wieczne zbawienie. Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.
Modlitwa do św. Anny:
Bądź pozdrowiona, o święta Matko Anno, któraś z największą gotowością i poświęceniem w dzień i w nocy wykonywała obowiązki nałożone na Ciebie przez Boga – przez Twoje trudy, starania i prace, proszę Cię, miłościwa Matko, zwróć Twoje miłościwe oczy na mnie i przyjdź mi z pomocą we wszystkich moich potrzebach i krzyżach, a zwłaszcza w mym obecnym utrapieniu.
Ach, święta Anno, użycz mi Twej opieki i pomocy i wysłuchaj moją prośbę.
Jeżeli zaś inaczej postanowiła wola Boża, uproś mi cierpliwość i męstwo, bym z pożytkiem dla zbawienia mego znosił ten krzyż, naśladując cierpiącego Chrystusa.
I Ty, Matko Bolesna, wstaw się za mną u Syna swego. Amen
Wezwania do św. Anny
Święta Anno, wybrana przez Boga na matkę Najświętszej Maryi Panny, módl się za nami.
Święta Anno, wzorze wszystkich żon i matek, módl się za nami.
Święta Anno, patronko kobiet pragnących potomstwa, módl się za nami.
Święta Anno, opiekunko matek oczekujących narodzenia dziecka, módl się za nami.
Święta Anno, przykładzie dobrego wychowania dzieci, módl się za nami.
Święta Anno, orędowniczko więzi pokoju i zgody między pokoleniami, módl się za nami.
Święta Anno, opiekunko starszych kobiet oddanych wychowaniu wnuków, módl się za nami.
Święta Anno, pocieszycielko smutnych i strapionych, módl się za nami.
Święta Anno, nadziejo do Ciebie się uciekających, módl się za nami.
Święta Anno, patronko błogosławionej śmierci, módl się za nami.
K. Módl się za nami, święta Anno.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Boże, któryś błogosławioną Annę, wybraną Matkę najmilszej Rodzicielki Twojej wywyższył do chwały wiecznej radości, daj nam, prosimy Cię, przez jej chwalebne zasługi i wstawiennictwo, abyśmy również wiecznej dostąpili chwały. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa:
Boże, Ty obdarzyłeś świętą Annę godnością matki Najświętszej Maryi Panny, Matki Zbawiciela naszego. Spraw, abyśmy za jej przykładem, z radością witali każde poczęte życie i sumiennie wypełniali nasze obowiązki rodzicielskie. Tobie, święta Anno, polecamy opiekę nad naszymi rodzicami, domami i wszystkim, co posiadamy. Oddalaj od nas wszelkie niebezpieczeństwa, abyśmy bez trwogi, ufni w Twoje wstawiennictwo, mogli w pokoju wykonywać obowiązki naszego stanu, Bogu z radością służyć i dostąpić zbawienia wiecznego.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Antyfona:
Pan dał jej chwałę i wywyższył owoc jej żywota na Bożą Rodzicielkę, przeto chwała jej nie ustanie na wieki.
Błogosławiona jesteś, Anno, żeś dała nam Matkę Zbawiciela.
Wstawiaj się za nami do Syna.
Módlmy się:
Boże, któryś świętej Annie udzielił tej łaski, że zasłużyła sobie stać się matką Rodzicielki Jednorodzonego Syna Twojego, Jezusa Chrystusa spraw to łaskawie, abyśmy