Czym są i jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
Wiele przyszłych Par Młodych obawia się, że w trakcie nauk przedmałżeńskich będą im zadawane niedyskretne, osobiste pytania. Tymczasem takie kursy nie mają formy egzaminu, nie ma na nich kartkówek czy odpytywania. Cześć z nich bardziej przypomina wykłady, inne odbywają się na zasadzie grupy dyskusyjnej. Tematy, które poruszycie w trakcie rozmów dotyczą wielu spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa. Ich celem jest przygotowanie was do wspólnego życia. W trakcie dyskusji i wykładów na naukach przedmałżeńskich poruszycie kwestie związane między innymi z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, omówicie scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa, przyczyny rozpadu związków, obowiązki małżonków wobec siebie oraz ich prawa. Kursy przedmałżeńskie to często także spotkania ze specjalistami z zewnątrz: psychologami i mediatorami, którzy przeprowadzą zajęcia z asertywności, sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, czy psychiki dziecka. Nauki przedmałżeńskie to także czas na refleksję dotycząca waszego związku i przyszłego małżeństwa. Niekiedy wymagane jest także udanie się do poradni małżeńskiej. Tam dowiecie się między innymi o naturalnych i dopuszczalnych przez Kościół metodach zapobiegania ciąży. Po zakończeniu nauk przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie. Należy je dostarczyć do parafii, w której będziecie brali ślub. Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich? Otóż nie ma żadnego terminu ważności. Jeśli z jakiegoś powodu będziecie musieli przełożyć ślub, to dokument będzie uznawany nawet po kilku latach. Kursy przedmałżeńskie to także szansa dla osób, które nie przystąpiły jeszcze do bierzmowania. W takim wypadku można się zgłosić do księdza lub katechety prowadzącego nauki, z prośbą o przygotowanie do drugiego i niezbędnego do zawarcia ślubu sakramentu.
Kiedy się zapisać i ile trwają nauki przedmałżeńskie?
Z decyzją o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie nie powinniście zwlekać zbyt długo. Należy wziąć pod uwagę, że nie są one organizowane non stop, a co jakiś czas. W zależności od parafii, co dwa – cztery miesiące. Może się zdarzyć tak, że na zajęciach będzie brakowało wolnych miejsc i na kolejne będziecie musieli czekać kilka miesięcy, a wtedy może być już za późno. Ile trwają nauki przedmałżeńskie? Tu też nie ma żelaznej reguły. Zazwyczaj są to dwa miesiące. Zajęcia odbywają się przeważnie dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Chociaż jak od każdej reguły, także i od tej istnieją odstępstwa. Bywają nauki przedmałżeńskie trwające miesiąc, a także takie, na które trzeba poświęcić trzy miesiące. Zdarzają się też sytuacje, gdy zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich dostaniecie po kilku spotkaniach. Wszystko zależne jest od księdza czy katechety prowadzącego kurs. Dla osób zapracowanych lub tych, które mieszkają w innym kraju, a ślub chcą wziąć w Polsce i nie mogą tu przyjechać na kilka tygodni, istnieje opcja weekendowych kursów przedmałżeńskich. To zajęcia z dwukrotnymi, ośmiogodzinnymi spotkaniami.
Podsumowanie kursu przedmałżeńskiego w Parafii Rogów.
Kurs przedmałżeński w naszej Parafii rozpoczął sie 9 marca. Jego zakończenie nastąpiło dnia 17 kwietnia. Każde spotkanie połączone było z udziałem we mszy i konferencja tematyczna .W kursie tym udział wzięło 12 osób. Wszyscy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym. Ksiądz proboszcz oraz parafianie składają gratulacje wszystkim uczestnikom kursu.
Opracowanie:
Patryk Romańczuk